BLOG HII IMEDHAMINIWA NA: MWEKASU HOSTEL, PWEZA NIGHT CLUB TANGA, SOPHIA PRODUCTION, AFRICAN DESIGN, BREEZE FM, PANGANI COAST CULTURAL TOURISIM PROGRAMME, NA SAFARI LODGE ANNEX

Monday, June 28, 2010

AMBONI CAVES TANGA

Amboni caves are the most extensive limestone caves in East Africa. Formed 150 million years ago. Located 8 km north of Tanga City. The beautiful Amboni caves are the product of limestone formation sculptured by nature through fascinating and various colours depicting an underground wonderful World. Visitors to the cave can get a feeling by going into the cave.

A distance of about one kilometer is considered enough to satisfy the visitor’s curiosity. It is daring to walk what is considered to be the whole length of the cave, but no known person has ever discovered the last limits of these natural caves.

Visitors getting a brief in the sitting room of the cave before going into the cave a 45 minutes tour Local legend had it that these caves exit at some point north wards close to mountain Kilimanjaro, then head east wards exiting again at the coast. If one goes further than the known limits legends has it that one should be prepared to cross many underground rivers. The mysterious Amboni caves have different geological features, huge open ground with high ceiling where visitors can rest or picnic.

A scripture of virgin Mary, New York statue of liberty, ancient animals and paintings, animal foot prints. No doubt Amboni caves are one of the world’s greatest underground natural wonders, sculptures which have been produced by natural powers of fascinating limestone formation in a wide variety of colours.

It is a thrill to visit AMBONI CAVES in Tanga Tanzania

1 comment:

  1. ebwana du nimefurahi sana kuona hii habari mie natoka jirani sana na haya mapango kwa ujumla nimekulia hapo maeneo ya mafuriko niliondoka huko mwa 1992 nikaja south africa cape town na huwa kila mwaka naruidi Tanga sijakumbuka kuh haya mapango uchumi mkubwa sana wa nchi yetu lakini hakuna muendelezaji nadhani wewe ndo mtu wa kwanza kuona unayatangaza na kuna mashirika ya serikali ambayo yanastahili kufanya hizvi yapo kimya mkubwa big up nikija Tanga nitakutafuta Dec nipo na Dogo wangu hapa yeye alikuja huku 2002 alisoma galanos akajasoma huku pia anatangaza kipindi cha Bongo fleva ktk tv Ya cape town kuna Blog ya Dj fetty wa cloud fm alimtoa tare 23 june hongera sana

    ReplyDelete